A´NORBU Mampa arog, nar. 15.1.2016 - Norbísek 

a APSARA gampopa, nar. 12.1.2017 - Sárinka, are members of the Kmieć family. Or theirs? ;)


A´POSO ARHAT Mampa arog, nar. 15.1.2016 - Arinek 

a FOX Nos Miu,  nar. 14.1.2014 - Fůfa, are members of the Urbášek family (daughter Elena with husband Radek).


O PLEMENI

Již Marco Polo popsal tibetské dogy tak, že "jsou velké jako osel a hlas mají tak silný jako lev". Tibetská doga je na jedné straně největší z orientálních plemen psů a na straně druhé jedno z plemen nejkrásnějších. Starodávné a vzácné plemeno, tibetská doga neboli Tibetan Mastiff neboli Do-Khyi, bylo využíváno k hlídání a ochraně již odedávna. Po staletí byla chována pro své pracovní schopnosti, přežívali jen nejsilnější, nejodvážnější a nejodolnější psi. Její odvaha je legendární, poskytovala ochranu jak vesničanům, tak nomádům i klášterům. Je to pes velmi inteligentní, musel být schopen plnit své povinnosti i bez lidských pokynů. Tibetská doga dělala společnost králům, královnám, prezidentům a také jeho svatosti Dalai Lamovi.

Tibetská doga je známá nejen z Tibetu, vyskytovala a vyskytuje se v celé střední Asii. Je neobyčejné, jak rychle se adaptovala extrémním klimatickým podmínkám, tak různorodým a tak těžkým. Žije jak v Himalájích, tak i v rovinách Afghánistánu, tropické Indii atd. To bylo možné jen proto, že je velice přizpůsobivá podmínkám. Výsledkem je chytrý, nezávislý, odměřený a časem tvrdohlavý pes, schopný činit sám rozhodnutí. Ani péče o ni není nikterak náročná. Její hustá srst se příliš nešpiní, stačí občas ji vykartáčovat (v období línání raději často), v dospělosti je nenáročná i na krmení. Tibetská doga potřebuje odmala pečlivou socializaci, seznámit se s novými lidmi, situacemi a prostředím, pak máte společníka, se kterým můžete jít kamkoli. Ne, nehodí se pro každého. Je ideální pro lidi rozhodné, klidné, důsledné, kteří ji s láskou a trpělivostí vychovají a ocení osobnost tohoto impozantního psa. V České republice byla první tibetská doga zapsána do plemenné knihy, tehdy ČsHPK, v roce 1991

Zdroj: Internetové stránky klubu KCHMPP z.s., zastřešujícího chov tibetské dogy. ODKAZ ZDE


Majestic, noble, patient, strong, devoted to his family, alert to strangers, uncompromising watchdog ... this is the Tibetan Mastiff.

The brothers are playing - A´NORBU and A´POSO ARHAT Mampa arog.
The brothers are playing - A´NORBU and A´POSO ARHAT Mampa arog.
Uncle FOX NOS MIU - patient, amazing cool and cuddly, which brought us to love the Tibetans.
Uncle FOX NOS MIU - patient, amazing cool and cuddly, which brought us to love the Tibetans.
They love playing in the snow.
They love playing in the snow.